Ціна : 0 грн.
Зробити замовленняАмінокислоти
Амінокислоти - це органічні сполуки, необхідні для нормального функціонування організму. Вони є будівельними блоками білків і беруть участь у багатьох механізмах і процесах, необхідних для підтримки гомеостазу системи. Також вони сильно впливають на м'язову масу, тому не чужі жодному любителю активного способу життя.
Амінокислоти - що це таке?
Амінокислоти — це похідні органічних кислот, у яких хоча б один з атомів гідрогену заміщений на аміногрупу. Це основні поживні речовини для клітин, які дозволяють їм рости, розмножуватися та функціонувати.
Амінокислоти в організмі людини відрізняються структурою та довжиною бічного ланцюга та взаємодією. Однак для підтримки правильного перебігу життєвих процесів організму необхідно близько 20 амінокислот.
Поділ амінокислот
Амінокислоти можна розділити на білкові та небілкові.
Небілкові виконують інші функції, ніж будівельний матеріал. Ми можемо виділити понад 300 різних небілкових амінокислот. У свою чергу білкові амінокислоти, як видно з назви, входять до складу білків і поділяються на екзогенні та ендогенні.
Незамінні екзогенні амінокислоти (також відомі як амінокислоти EAA) - це ті, які організм не може синтезувати самостійно, тому вони повинні надходити ззовні разом з їжею.
Ця група включає 8 різних амінокислот, таких як фенілаланін, лізин, метіонін, треонін і триптофан. Серед екзогенних речовин також можна виділити амінокислоти BCAA, до яких відносяться лейцин, ізолейцин і валін.
У свою чергу, ендогенні амінокислоти - це амінокислоти, які природним чином синтезуються в організмі в кількості, яка покриває добову потребу. Ендогенні амінокислоти включають аланін, аспарагін, глутамінову кислоту, аспарагінову кислоту або серин.
Ми також виділяємо групу відносно екзогенних амінокислот, які включають глутамін, аргінін, гліцин, цистеїн і тирозин, а також пролін. Це амінокислоти, які організм може виробляти сам, але бувають ситуації, коли потреба організму перевищує виробничі можливості організму. Потім ці інгредієнти необхідно постачати з їжею або у вигляді дієтичних добавок.
Амінокислоти BCAA
Це амінокислоти з розгалуженим ланцюгом, які відрізняються від інших амінокислот біологічними властивостями і місцем їх катаболізму є переважно скелетні м’язи.
Ці речовини підтримують нарощування м'язової маси, живлять і захищають м'язи від розпаду, а також підтримують процес спалювання жиру.
Амінокислоти з розгалуженим ланцюгом ВСАА включають такі амінокислоти, як лейцин, ізолейцин і валін.
Лейцин регулює рівень цукру в крові та збільшує синтез м'язового білка, а також протидіє розпаду м'язів. Ізолейцин має антикатаболічну дію і відповідає за вироблення енергії, а валін покращує процеси отримання енергії в м'язах, а також захищає їх від руйнування.
Амінокислоти з розгалуженим ланцюгом особливо важливі в раціоні фізично активних людей, тому що вони запобігають споживанню білка під час інтенсивних фізичних навантажень, відповідають за зменшення відчуття втоми після тренування, а також сприяють використанню білків для будівельних цілей, завдяки до якого відбувається ріст м’язової маси.
Функції амінокислот
Хоча першою асоціацією з амінокислотами є білки, тож будівельна функція відразу спадає на думку, амінокислоти також відіграють інші важливі ролі в організмі.
Вони забезпечують синтез деяких нейромедіаторів, травних ферментів і гормонів. Вони впливають на правильне функціонування органів і систем, наприклад печінки або центральної нервової системи. Вони також мають велике значення для правильного росту.
Роль незамінних амінокислот
Амінокислоти EAA, тобто незамінні екзогенні амінокислоти, в основному будують білки в організмі, але вони також відповідають за інші функції.
- Валін підтримує регенерацію м'язів і сприяє зменшенню надлишкового жиру в організмі,
- Лейцин стабілізує рівень глюкози в крові, також підвищує синтез м'язових білків,
- Ізолейцин пригнічує катаболізм, підтримує регенерацію та бере участь у метаболізмі м'язів,
- Лізин підтримує імунну систему, має противірусну функцію, бере участь у зростанні хрящів і сухожиль,
- Метіонін регулює вироблення гормону росту, пригнічує розвиток запалення в області суглобів і підтримує природні процеси регенерації сполучної тканини,
- Треонін позитивно впливає на імунітет і підтримує жировий обмін, він також є будівельним матеріалом антитіл,
- Фенілаланін стимулює вироблення адреналіну, а також бере участь у синтезі дофаміну і норадреналіну. Він також відповідає за правильне функціонування нервової системи,
- Триптофан є попередником серотоніну, бере участь у синтезі білків і зменшує відчуття болю.
Роль ендогенних амінокислот
Ендогенні амінокислоти, тобто ті, які організм може синтезувати самостійно, також необхідні для нормального функціонування всієї системи. Вони виконують багато важливих функцій в організмі людини.
- Аланін відповідає за транспортування глюкози в мозок і провідність еритроцитів, також він бере участь у синтезі антитіл, захисті імунної системи,
- Аспарагінова кислота покращує концентрацію та розумову працездатність. Він також стимулює секрецію гормону росту, глюкагону та інсуліну,
- Глутамінова кислота покращує пам'ять, підтримує процеси травлення, а також діє як нейромедіатор,
- Аспарагін підтримує процеси навчання та запам'ятовування, позитивно впливає на концентрацію, діє як нейромедіатор,
- Серин бере участь у виробленні нуклеотидів, благотворно впливає на імунітет організму, захищає від втрати м'язової тканини і прискорює її зростання.
Роль відносно екзогенних амінокислот
Відносно екзогенні амінокислоти відповідають за роботу як кровоносної, так і кісткової системи. Вони також відіграють важливу роль у синтезі колагену та підтримують роботу імунної системи.
- Аргінін прискорює процеси загоєння ран, регулює артеріальний тиск, покращує роботу серця,
- Цистеїн бере участь у виробленні колагену і будівництві глутатіону,
- Глютамін відповідає за кислотно-лужний баланс і підтримує роботу кишечника,
- Тирозин бере участь у виробленні колагену і синтезі меланіну,
- Гліцин підтримує роботу травної та імунної систем,
- Пролін зміцнює кістки, суглоби і сухожилля, а також бере участь у синтезі колагену.
Значення амінокислот у харчуванні спортсмена
Амінокислоти в раціоні спортсмена надзвичайно важливі. Через високий попит на ці інгредієнти серед фізично активних людей, отримання амінокислот з їжі може бути недостатнім. На допомогу приходять БАДи, які є відмінним джерелом необхідних речовин.
Спортсмени особливо цінують амінокислоти з розгалуженим ланцюгом. І це не дивно, BCAA підвищують ефективність тренувань, підтримуючи при цьому ріст м'язів. Крім того, амінокислоти цієї групи покращують спортивні результати, стимулюють регенерацію м'язів після інтенсивних фізичних навантажень, а також зменшують відчуття втоми.
Вони також є джерелом енергії для м’язів, пригнічують катаболізм, сприяють швидшому зростанню м’язової маси та зменшенню жиру в організмі.
Також дуже популярним серед спортсменів є креатин, який є комбінацією трьох амінокислот, а саме аргініну, метіоніну та гліцину. Креатин впливає на здатність до регенерації м'язових волокон і процес загоєння ран. Підтримує організм у післятренувальний період, а також у нарощуванні м’язової маси. Найголовніше, це збільшує м’язову масу тіла.
Джерела амінокислот
Для правильного протікання більшості процесів в організмі необхідні білки. А раз білки, то і амінокислоти. Тому вкрай важливо забезпечити організм необхідною кількістю амінокислот, особливо екзогенних, які організм не може виробляти сам і єдиним джерелом яких є їжа.
Продукти, які не повинні бути відсутніми в нашому щоденному раціоні, - це м'ясо, молоко та молочні продукти, а також яйця. Саме ці продукти тваринного походження є джерелом корисного білка - вони містять всі екзогенні амінокислоти, необхідні для повноцінного функціонування організму.
У свою чергу, неповноцінні білки, тобто ті, що містять не всі амінокислоти ЕАА, містяться в більшості рослинних продуктів. До них відносяться насіння бобових, зерна, крупи і горіхи.
Це особливо важливо з точки зору прихильників вегетаріанської дієти. Щоб забезпечити організм усіма необхідними амінокислотами без вживання продуктів тваринного походження, необхідно ретельно поєднувати рослинні продукти, щоб збалансувати баланс незамінних амінокислот.
Дефіцит і надлишок амінокислот в організмі людини
Значні дефіцити білка зустрічаються рідко, в основному в результаті крайнього недоїдання або голодування. Однак існують дефіцити деяких екзогенних амінокислот. Недостатнє надходження амінокислот з розгалуженим ланцюгом BCAA може сприяти підвищеній втомі, головному болю та втомі. Дефіцит інших інгредієнтів може проявлятися апатією, безсонням, проблемами з концентрацією уваги та пам'яттю.
У разі надлишку амінокислот у раціоні зазвичай відбувається посилене розщеплення та використання речовини як джерела енергії. У деяких ситуаціях перевищення рекомендованої порції цих інгредієнтів призводить до ацидозу або підвищеного ризику утворення каменів у нирках.